כללי

בינה עסקית – כיצד היא משתלטת על העולם

technology-2082642_640
נכתב על ידי admin

בשנים האחרונות אנחנו יכולים לשמוע יותר ויותר בחדשות, על הביטוי בינה עסקית, תחום זה החל להתבסס כבר בשנות השמונים והוא התבסס על כל ההתפתחות הטכנולוגית שהתרחשה במהלך השנים בעולם המחשבים ומערכות התוכנה.

בשנות התשעים ובפרט בשנות האלפיים, אנחנו יכולים לראות שינויים ניכרים בתחום, בין היתר בכל מה שקשור להרחבתו לתחומים שונים, וכניסתו לענפי שוק מגוונים. כיום אפשר למצוא השפעות של בינה עסקית גם על מקצועות ותחומים מסורתיים, כאלה שפחות מקושרים לעולם ההייטק והטכנולוגיה.

הרעיון של בינה עסקית הוא מאוד פשוט, מדובר על מערכת שמאפשרת לבית עסק, בכל סדר גודל שהוא, לאסוף מידע, לקטלג ולתעדף אותו וכך ניתן לזהות דפוסים שונים וליצור דוחות שיכולים לעזור בתהליך קבלת החלטות.

מערכות של בינה עסקית, מתמחות, בין היתר, בכל מה שקשור לכריית מידע, קרי איתורו, עיבוד אנליטי שלו, ניהול ביצועים ולבסוף חיזוי, כלומר באמצעות המידע שהמערכת יוצרת אפשר לזהות מה בדיוק יכול לקרות. מן הסתם, לא מדובר בניבוי אחד לאחד, אלא בהשערות שעוזרות לבסס תהליך קבלת החלטות.

מדוע אנחנו צריכים מערכות בינה עסקית היום מתמיד

אפשר לומר שיש פה מקרה קלאסי של ביצה ותרנגולת. מצד אחד, אנחנו חיים בעולם בו יש כמויות מידע אינסופיות, כמויות מידע שאנחנו לא בהכרח יכולים לעבוד איתם באופן ידני. מצד שני, אחת הסיבות העיקריות לעובדה שיש כמות כזו גדולה של מידע היא, שהמערכת כשלעצמה יוצרת אותו. עצם זה שהיא מסוגלת לכרות את המידע ממקורות שונים, מאפשר ברמה כזו או אחרת, להוסיף כמויות מידע כמעט אינסופיות.

מה שמוביל אותנו בהכרח לנקודה, בה אנחנו מוצאים את עצמנו עם כמויות מידע גדולות ועלינו לדעת כיצד להתנהל איתן. מערכת בינה עסקית אשר יוצרת את המידע, עוזרת לנו להתמודד עם שאלה זו באמצעות הכלים השונים שנכללים בה.

נקודה נוספת אחרת היא, שינויים בתהליכי קבלת החלטות. כיום אנחנו מתבססים יותר על מערכות בינה עסקית ובכלל על מערכות טכנולוגיות, מערכות שעוזרות לאתר מידע ולנבא דרכן מה יכול לקרות ועל פי זה להחליט כיצד עלינו לנהוג.

מן הסתם, ההחלטה היא בסופו של דבר שלנו, אך המערכת נותנת לנו את כל הכלים בשביל שנוכל לקבל את ההחלטה הטובה ביותר. במובן מסוים כך נהוג לקבל החלטות במערכת צבאית, משתמשים במידע מודיעני בשביל לקבל את ההחלטה הטובה ביותר. כך נבנו תורות של קבלות החלטות רציונאליות. ההבדל הוא, שעל פי תורות אלו, אמורים להיות בידינו כל המידע הקיים, זה לא אפשרי ולכן נהגנו לקבל החלטות על בסיס מידע חלקי, לרוב.

מערכות בינה עסקית מאפשרות לנו להתמודד עם כמויות מידע הרבה יותר גדולות ולקבל בעזרתן החלטות בצורה הרבה יותר מושכלת ורציונאלית, שכן המערכת עצמה מנתבת מתוך המידע את מה שאנחנו באמת צריכים לדעת.

על המחבר

admin