כללי שירותים לעסקים

מהם מתמרים וכיצד משתמשים בהם?

מתמרים
נכתב על ידי admin

מתמרים הינם רכיבים שכשמם כן הם – ממירים אות מסוג אחד לאות מסוג אחר. אופציה היא המתמר של אותו פיזיים לאותו חשמליים וישנה גם האופציה ההפוכה, המתמר של אותות חשמליים לאותות פיזיים. המרת האותות מאפשרת מדידה, העברת מידע ובקרה. בין הסוגים הנפוצים: מתמרי שקילה, מתמרי לחץ, מתמרי מתיחות, מתמרי זרימה ועוד דוגמאות הן מתמר מומנט ומתמר וחיישן מרחק.

הסוגים השונים של מתמרי שקילה

כל קטגוריה של מתמרים נחלקת בעצמה למספר תת קטגוריות. כך למשל מתמרי השקילה כוללים מתמר לחיצה או מתיחה, מתמר מרכזי, מתמר מיניאטורי, מתמר מרכזי, מתמר דיסקה, מתמר קורה, מתמר רב צירי ועוד. לכל סוג ספציפי ישנן מטרות ייעודיות, כשלדוגמה מתמר מרכזי מאפשר לשקול סחורה שנמצאת על שטח שבין 20 ס"מ על 20 ס"מ לבין 120 ס"מ על 120 ס"מ, ועומד בעומס של עד 2 טון (ברמת דיוק גבוהה מאוד).

מתמרים בתעשיית הרכב

בתעשיית הרכב נעשה שימוש נרחב במתמרי זרימה. בין השאר הם משמשים למדידה מדויקת של הטמפרטורות של הנוזלים השונים, כשישנו צורך למדוד צמיגות ועוד. מתמרי הזרימה משמשים גם טורבינות ותעשיות נוספות. כשבוחרים מתמר זרימה חשוב להעדיף פריטים איכותיים שתוחלת החיים שלהם גבוהה, כך שהם ימלאו את ייעודם במשך שנים רבות ובסופו של דבר יהוו את האופציה המשתלמת ביותר.

מה זה מתמר מומנט?

סוג חשוב נוסף של מתמרים הוא כאמור מתמרי מומנט. מתמר מומנט כשמו כן הוא, בודק את מומנט הפיתול בהתבסס על שני חיישנים (שאחד מהם מודד את התארכותו של הציר והשני את מידת התקצרותו). מתמר מומנט מתאים לבדיקת קפיצים, ידיות מומנט, פתיחה של בקבוקים או פחיות וסגירתם, ועוד.

מתמרי מרחק

גם מדידת מרחקים וזיהוי מיקומים מדויקים ניתן לבצע באמצעות מתמר, וליתר דיוק מתמר מרחק. מתמר מרחק עשוי לשמש לזיהוי האורך הרצוי ובהתאם מתן הרואה מדויקת למסור היכן לבצע חיתוך, ובין השאר נעשה בו שימוש רחב היקף בתעשיות צבאיות. חיישני מיקום עשויים לפעול בטווח שבין 0.005 אינץ' לבין 10 אינץ' ולבצע את הפעולה לאורך עשרות מיליוני מחזורי עבודה.

על המחבר

admin