כללי שירותים לעסקים

WMS

01
נכתב על ידי admin

בעולם העסקים נחוצים כלי ניהול, פיקוח ובקרה כמו אוויר לנשימה. עם זאת, לא כל הצרכים של עסקים בתחום המחשוב החיוני זהים בכל הענפים ובכל המחלקות והאגפים. הפעם נדבר על מערכת ממוחשבת החיונית לכל עסק שקיים בו מערך לוגיסטי או שיש בו סחורה או חומרי גלם הנכנסים ויוצאים מהמחסן אל לקוחות ומספקים. מערכת ממוחשבת זאת מוכרת בחוגים המקצועיים בשם WMS, כאשר משמעות הדבר היא שירות מסוג – warehouse management system.

מודולים והרחבות

ההיבט הראשון שחשוב לעמוד עליו כאשר מחפשים מערכת מסוג WMS הוא הקיום של מודולים גמישים ואפשרויות הרחבה. מערכות ממוחשבות מודרניות חייבות להיות בנויים עם מודולים שונים שיקלו על התפעול ועל נוחות העבודה. מובן, שחשוב להעדיף תוכנות שיכולות לנהל תקשורת עם תוכנות ניהול נוספות (כגון ניהול משאבי אנוש ותוכנות של הנהלת חשבונות) וזאת באמצעות יכולת חיבור בממשק.

חשוב גם שספק התוכנה או שירות WMS יהיה מסוגל להציע עם הזמן הרחבות, שדרוגים ושיפורים. עובדה זו נכונה לא רק לגבי מחסנים ועסקים לוגיסטיים בינלאומיים אלא גם כאשר מדובר במחסן בינוני או אפילו קטן. עם הזמן, עשוי המחסן להתפתח, לגדול או להשתדרג באופן שיהיו נחוצים לו כלים חדשים נוספים.

יעילות בעבודה

הכנסה של מערכת WMS יעילה אמורה לתרום באון משמעותי ומובחן בשיפור תהליכי עבודה במחסן. אותו שיפור בתהליכי עבודה מאפשר להשיג חיסכון כספי בהיבט של כוח אדם, שיפור קליטת סחורה חדשה, שיפור באיתור פריטים קיימים, שיפור בזמן המענה ללקוחות חיצוניים או פנים ארגוניים.

מובן שהמערכת ושירות WMS אמור לאפשר סוגים שונים של ניהול מלאי, על פי הצורך. כך, אמורה להיות אפשרות לניהול מסוג פיפ"ו (נכנס ראשון – יוצא ראשון), ליפ"ו (נכנס אחרון – יוצא ראשון), יכולת טיפול בפריטים מיוחדים, טיפול בסדרות על פי מספרים קטלוגים וכדומה. בנוסף, המערכת צריכה לכלול היבט של ניהול ותפעול דוחות שונים שאותן נדרשים להפיק עבור לקוחות, אנשי פנים בארגון, למנהלי המחסן, למערך הלוגיסטיקה וכדומה.

פתרונות טכנולוגיים מתקדמים

כאשר מכניסים מערכת איכותית של WMS ניתן לשלב אותה עם פתרונות טכנולוגיים מתקדמים, על פי הצורך. ניתן למשל לעשות שימוש במסופים ניידים, ניתן לעשות שימוש במערכות אוטומטיות ויש בכך גם כדי לסייע בטיפול במשברים או כאשר עומס העבודה משמעותי במיוחד.

לסיכום, מערכת ממוחשבת לניהול מחסנים צריכה להיות מתקדמת, יעילה, גמישה, מודולרית ומעודכנת. המשמעות באה לידי ביטוי בעבודה השוטפת וכן במצבים מיוחדים.

 

על המחבר

admin

השאר תגובה